Anasayfa > Magazin > YouTube Kids Videolarının Hepsi Manuel İncelenecek

YouTube Kids Videolarının Hepsi Manuel İncelenecek

Yazar : Kadir Alagöz 27.12.2019 Okuma Süresi : 1:53 laykla : 0
A+ A-
YouTube Kids Videolarının Hepsi Manuel İncelenecek

Günde binlerce video yüklemesi gerçekleştirilen YouTube platformu bu videoları bir algoritma desteği sayesinde inceliyor. Algoritmanın aldatılmasıda manuel incelemeye göre daha kolay oluyor. Platform artık çocuklara yönelik içerikleri tek tek inceleyecek.

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube platformda yer alan içerikleri nedeniyle ara ara kullanıcılar tarafından eleştirilerin odağı haline geliyor. Özellikle son yıllarda çocuklara yönelik içeirklerin sayısında ki artış çocukların uğrak yeri haline gelmesine neden olmuş ve bu durumda hassaiyeti arttırmıştır. YouTube'da çareyi platforma yüklenen tüm videoların tek tek incelenmesinde bulmuş gibi duruyor. Bugüne kadar yapay zeka algoritmaları ile sahneleri algılamaya ve uygunsuz içerikleri kaldırmaya çalışan YouTube halen riskli akışı kesemediği için Google çalışanlarının da inceleme konusuna destek olmasını istemişti.

Şimdi ise bu inceleme için 40 kişilik bir ekip kurulmuş durumda. Bu ekip YouTube Kids platformunda yer alan tüm içerikleri tek tek inceleyecek. Ekip özellikle 8 yaşın altındaki çocuklara hitap eden videoları tek tek inceleyecek. Uzmanlar söz konusu tek tek incelemenin çok zor olduğunu söylüyor. Günlük en az 450 saatlik video yüklenen platformun tek tek incelenmesi pek mümkün görünmüyor.