Anasayfa > Magazin > Twitter'dan Bir Özür Daha: Kullanıcıların Telefon Numarası Reklamverenlerle Paylaşılmış

Twitter'dan Bir Özür Daha: Kullanıcıların Telefon Numarası Reklamverenlerle Paylaşılmış

Yazar : Kadir Alagöz 09.10.2019 Okuma Süresi : 2:31 laykla : 0
A+ A-
Twitter'dan Bir Özür Daha: Kullanıcıların Telefon Numarası Reklamverenlerle Paylaşılmış

Popüler sosyal medya platformu Twitter, çok konuşulacak bir itirafta bulundu. Şirket, yanlışlıkla kullanıcılarının telefon numarasını reklamverenler ile paylaştığını açıkladı.

Son yıllarda sosyal medya platformlarının kullanıcıların bilgilerini koruyamaması oldukça sık karşılaştığımız bir konu haline geldi. Geçtiğimiz aylarda Facebook, kullanıcıların kişisel verilerini koruyamadığı için Amerikan Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı. Son olarak Twitter tarafından kullanıcıların kişisel verilerini koruyamadığına ilişkin bir açıklama geldi.

Bu olayın yanlışlıkla olduğunu söyleyen ve 17 Eylül 2019 tarihinden itibaren söz konusu sorunu çözdüklerini belirten şirket tarafından yapılan açıklamaya göre:

"Korunmak veya güvenliği sağlamak amacıyla iki faktörlü kimlik doğrulaması için bize ilettiğiniz e-posta veya telefon numarası bilgileri, yanlışlıkla reklam amaçlı iş yapanlar tarafından kullanılmış olabilir. Bu bir hataydı. Özür dileriz. Bu olaydan kaç kişinin etkilendiğini kesin olarak söyleyemeyiz ancak şeffaflık politikamız gereği herkesin bilgilenmesini istedik. Hiçbir kişisel veri, ortaklarımızla veya diğer üçüncü taraflarla özel olarak paylaşılmadı. 17 Eylül 2019 itibari ile böyle bir kazanın yaşanmasına neden olan açığı ele aldık. Bu bağlamda artık reklamlarda güvenlik adına toplanan e-posta adreslerini ve telefon numaralarını kullanmıyoruz."

Sosyal medya platformları "yanlışlıkla" ve "hata" sonucu kullanıcıların kişisel verilerini üçüncü taraflarla paylaşmaya devam ediyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?