Anasayfa > Magazin > Netflix Türkiye Şifreleme Devrini Başlatıyor

Netflix Türkiye Şifreleme Devrini Başlatıyor

Yazar : Kadir Alagöz 02.12.2019 Okuma Süresi : 2:32 laykla : 0
A+ A-
Netflix Türkiye Şifreleme Devrini Başlatıyor

Türkiye’de çok sayıda kullanıcısı bulunan çevrimiçi dizi ve film izle platformu Netflix Türkiye’de ebeveyn kontrolünü artıracağı yeni uygulamasını duyurdu. Netflix Türkiye ebeveyn kontörlü için PIN kodu dönemini başlatıyor.

Dönem dönem çocukların erişmemesi gereken dizi ve filmlerdeki +18 içeriklerden dolayı kullanıcılardan şikayet alan Netflix yaptığı bir açıklama ile Türkiye’de sundukları ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada PIN kodu uygulamasının devreye alındığı duyuruldu. 

Uygulama içerisinde yer alan 18 yaş ve üzeri yapımlar Pın kodu ile koruma altına alınacak. Şirketin konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde: “Netflix olarak yıllardır ebeveynlere çocuklarının izledikleri yapımları denetleme olanağı sunuyoruz. Ancak yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye’de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldık. Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkanına sahip olacak. Dünyanın farklı noktalarında bu ve benzeri uygulamalara başvuruyoruz. Amacımız, kreatif özgürgürlük sunmaya devam ederken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruyabilmek.”

Ebeveyn kontrolünü ayarlamak için kullanıcının iki farklı alternatifi bulunuyor. Bunlardan ilki hesap düzeyi. Hesap düzeyi sayesinde belirli içerikler için PIN kodu istenebiliyor. Bunun için eveveynler dört haneli bir Pın kodu belirliyor. Diğer seçenek ise profil düzeyi. Bu özellik ile doğrudan bir profilin yetişkinlik seviyesini ayarlamaya yardımcı oluyor. Bu durumda yetişkinler ve çocuklar farklı profillere giriş yapması gerekiyor.