Anasayfa > Magazin > n11.com'da Veri İhlali Yaşandığı Duyuruldu

n11.com'da Veri İhlali Yaşandığı Duyuruldu

Yazar : Kadir Alagöz 27.12.2019 Okuma Süresi : 1:49 laykla : 0
A+ A-
n11.com'da Veri İhlali Yaşandığı Duyuruldu

Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan n11.com büyük bir skandal ile karşı karşıya. Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 800'den fazla kullanıcının kişisel verilerinin üçüncü kişiler tarafından ele geçirildiğini açıkladı.

Ülkemizde çok sayıda kullanıcısı bulunan online alış-veriş sitesi n11.com'da yüzlerce kullanıcının kişisel verilerinin çalındığı bir ihlal yaşandı. Yaşanan ihlal ile ilgili internet sitesi üzerinden resmi bir açıklama yayınlayan Kişisel Verileri Koruma Kurumu, kişisel bilgilerin uygunsuz yollar ile başkaları tarafından ele geçirilmesi halinde ilgili kurumun bu durumu en kısa süre kendilerine bildirilmesi gerektiğini ifade etti. 

Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. tarafından kuruma gönderilen 20 Aralık 2019 tarihli yazıda ortaya çıkan olayda; Şirket ile bağlantısı olmayan üçüncü kişiler tarafından 832 adet n.11 üyesinin e-posta adreslerinin internet ortamında ele geçirildiği ifade edilmiş. Söz konusu e-posta adresleri kullanılarak şifre deneme yoluyla üyelerin n11.com hesaplarına giriş yapıldığı ihlalden etkilenen kişisel verilerin kimlik, iletişim ve müşteri işlem bilgileri olduğu belirtildi. Söz konusu ihlal ile ilgili araştırmaların devam ettiği bilgisi paylaşılırken kullanıcıların veri ihlali ile ilgili olarak kisiselverilerim@n11.com adresinden bilgi alınabileceği ifad edildi.