Anasayfa > Magazin > Köpeğine Şiddet Gösteren YouTuber Uzun Bir Özür Metni Yayınladı

Köpeğine Şiddet Gösteren YouTuber Uzun Bir Özür Metni Yayınladı

Yazar : Cansu Sıypak 04.09.2019 Okuma Süresi : 7:9 laykla : 0
A+ A-
Köpeğine Şiddet Gösteren YouTuber Uzun Bir Özür Metni Yayınladı

Brooke Houts: '35 kiloluk dobermanım ağzı açık bir şekilde suratıma atladığı zaman bir köpek annesi olarak ona yaptığının kabul edilemez bir şey olduğunu göstermek durumundayım.'

Geçtiğimiz haftalarda köpeğine şiddet uyguladığı videoyu yanlışlıkla YouTube hesabınadan paylaşan Brooke Houts isimli YouTuberı belki hatırlıyorsunuzdur. (Bilmeyenler için bahsi geçen görüntüleri aşağıya bırakıyoruz.)

20 yaşındaki YouTuber Brooke Houts'un köpeğinin üzerine tükürdüğü ve ona şiddet uyguladığı görüntüleri sosyal medyada yayılınca oldukça tepki toplamıştı. Bunun üzerine gözaltına alınan YouTuber hiçbir ceza almadı. Üstelik Brooke Houts’un köpeği yine onunla yaşamaya devam edecek. 

Tüm olanlardan sonra Brooke Houts epeyce uzun bir özür metni yayınladı. Gelin Houts’un özür metnine birlikte bakalım:

Son zamanlarda sosyal medya hesaplarıma yorum yapan herkese:
Söyleyeceğim hiçbir şey, benim kötü biri olduğuma inanan kişileri benim iyi biri olduğuma inandırmayacak ve bunun farkındayım. Görüntüler sonucunda olumsuz bir şekilde etkilenen herkesten özür dilerim. Öncelikle düzenlenmemiş/kesilmemiş görüntüye değinmek istiyorum. Bahsi geçen video kaydedildiği gün (ki bu geçen hafta) hayatımda olan şeyler mükemmel değildi. Burada mazlumu oynamayacağım ya da benzer bir şey yapmayacağım ama nadiren görüntülerde olduğum kadar üzgün olduğumu belirtmek isterim. Genelde videolarımda gördüğünüz mutlu Brooke, benim genel halimi yansıtıyor ancak o videoda kendimi mutluymuş gibi göstermeye çalıştığım açıkça görülebiliyor. Bunu söylediğime göre bu durumun köpeğime bağırmamı ya da yaptığım şeyleri haklı çıkarmadığımı da bildiğimi söyleyebilirim. Videoda sinirlendiğim kadar sinirlenmeli miydim? Hayır. Sesimi yükseltip Sphinx'e bağırmalı mıydım? Hayır. Ancak yaklaşık 35 kiloluk dobermanım ağzı açık bir şekilde suratıma atladığı zaman bir köpek annesi olarak ona yaptığının kabul edilemez bir şey olduğunu göstermek durumundayım. Yine de şunu açıkça belirtmek istiyorum ki köpeğim ne yapmış olursa olsun ona o şekilde davranmamalıydım.

Herhangi bir şekilde köpekleri ya da hayvanları istismar eden bir kişi olmadığım konusuna açıklık getirmek istiyorum. Gerçek bir hayvan suistimalini duyan herhangi bir kişi bunu kolaylıkla görebilir. Köpeğim videodaki eylemlerim sebebiyle hiçbir şekilde zarar görmedi. İnsanların 'Onun gerçekten nasıl hissettiğini bilemezsin' diyeceğini biliyorum ve bu doğru. Eğer köpeğim işitsel ya da fiziksel bir acı içerisinde olsaydı bu, çok farklı bir hikaye olurdu. Tüm bunların yanı sıra köpeğime tükürmedim ancak neden herkesin tükürdüğümü düşündüğünü anlayabiliyorum. Onun yüzüne yaklaşıp ona gereksiz şeyler yaptım mı? Evet yaptım ve bu, olaylara müdahale etme şeklim olmamalıydı. Köpeğime tükürdüm mü? Hayır, tükürmedim.

Ailem ve ben, Sphinx'e eğitim verme süreci içerisindeyiz. Ona baktığım eğitim, bir eğitmenle bire bir olduğu için son derece pahalı. Köpek parkında bir köpeğin ona saldırmasından sonra köpeklerin yakınında kendini iyi hissetmiyor. Başka bir köpek olduğu zaman bir cırt cırt gibi bana yapışıyor. Bu bir chihuahua olsa bile durum farklı değil. Sphinx'in ihtiyacı olan eğitimi bir grup eğitiminde alabildiğini düşünemiyorum. Bununla birlikte onun enerjisini atmak için daha etkili yöntemler öğrenebilir ve aynı zamanda onu disiplinli bir şekilde tutabilirim. Beni kişisel olarak tanıyan herkes, hayvanlara karşı derin bir sevgim olduğunu bilir ve bu benim kendi köpeğim için de geçerli bir durum. Herhangi bir hayvana fiziksel ya da zihinsel zarar verebilecek hiçbir şey yapmam. Tekrar ediyorum, Sphinx'e bağırmamalıydım ve videoda olduğum gibi fiziksel olarak sinirli olmamalıydım ve bunun tamamen farkındayım. Sphinx'e zarar gelmedi ya da ben onu bilinçli bir şekilde incitmedim. Hiçbir zaman. Gelecekte benimle fiziksel şekilde etkileşime geçeceği birçok olay olacağını biliyorum ancak böyle davranmayacağımı da biliyorum.