Anasayfa > Magazin > Facebook’a Tarihi Ceza

Facebook’a Tarihi Ceza

Yazar : Kadir Alagöz 03.10.2019 Okuma Süresi : 2:42 laykla : 0
A+ A-
Facebook’a Tarihi Ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulu ‘veri ihlali’ gerekçesiyle Facebook’a 1 milyon 600 bin ₺ para cezası uyguladı. Söz konusu ihlalden etkilenen Facebook’u Türkçe kullanan 280 binden fazla kullanıcı olduğu belirtildi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu yaptığı incelemeler sonucunda Facebook platformunun üç özelliği olan ‘’başkasının gözünden gör’’, ‘’doğum günü kutlayıcı’’ ve ‘’video yükleyicinin’’ etkileşimi sonucu oluşan bir hatadan dolayı veri ihlali olduğunu tespit etti.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, Facebook temsilcisi tarafından Kurum’a gönderilen bir e-postada ‘’başkasından gözünden gör’’ ihlaline ilişkin bilgi verilerek bilgilendirmeyi yazılı olarak takip edeceğine ilişkin Kişisel Verileri Koruma Kuruluna arz etmesine rağmen Facebook tarafından Kurul’a herhangi bir bildirim yapılmaması üzerine Kurul resen inceleme yapma kararı aldığını belirtti.

Kurul, ihlalden Faceebok kullanıcılarına ait ad, soyad, cinsiyet, doğum günü, eğitim durumu, din bilgisi, yaşadığı yer, Facebook üzerinden yapılan arama geçmişi ve kullanıcının takip ettiği hesaplar gibi verilerin söz konusu ihlalden etkilendiğini belirtti. Kurul kanunda yer alan idari ve teknik tedbirlerin alınmadığını belirleyerek Facebook’a veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle 1 milyon 150 bin ₺ para cezası uyguladı. Ayrıca, Faceebok’un kanunda yer alan ‘’İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde bu durumun en kısa sürede veri sorumlusu ilgilisine ve kurul’a bildirir’’ hükmü doğrultusunda veri ihlali konusunda Kurum’a gerekli bildirimi bulunmadığı gerekçesiyle 450 bin ₺ ceza uygunladı. Toplamda kurul tarafından Facebook’a 1 milyon 600 bin ₺ para cezası uygulandı.