Anasayfa > Kültür & Sanat > Susamam Klibinin Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Susamam Klibinin Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Yazar : Cansu Sıypak 09.09.2019 Okuma Süresi : 2:52 laykla : 0
A+ A-
Susamam Klibinin Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Susamam’da yer alan Kamufle merak edilen soruları cevapladı.

Son zamanlarda herkesin beğenisini toplayan ve “vay be” dememize neden olan bir klip var. "Susamam", 3 günde 15 milyondan fazla görüntülenme ile birçoğumuzun kalbinde taht kurdu. Ülkenin sorunlarına değinen (aynı zamanda hepimizin kalbine dokunan) bu parça oldukça beğenildi. Bu 14 dakikalık parçanın nasıl oluştuğunu ise şarkıda yer alan 20 sanatçıdan biri olan Kamufle anlattı.  

BBC Türkçe’nin sorularını cevaplayan Kamufle “Susamam” fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Kamufle böyle bir video çekme fikrinin Şanışer’den geldiğini söyledi. Kamufle, klibin ortaya çıkışını şöyle anlattı:

"Şanışer aradı. 20 tane toplumsal konuyu 20 farklı MC (şarkıcı) yapsa nasıl olur dedi, valla süper olur dedim. Voltran oluşturduk" 

Susamam parçasının çalışmalarına yaklaşık 2 ay önceden başlanmış ve konular başlangıçta belirlenmiş. Konular belirlendikten sonra her sanatçı kendi işleyecekleri toplumsal konular ile ilgili sözleri yazmış ve klip çekilmiş. Hazırlanan şarkılar ve klipler ise fikir sahibi olan Şanışer tarafından bir araya getirilmiş. Kamufle Susamam’ın esas amacının yaşanan sorunları dile getirerek, farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Kamufle:

 "Bu konularda aslında gündelik hayatımızda farkında olup çıkmaza giren bir diyalog içinde oluyoruz. Farkındalık yaratmak (istedik). Birçok konuya değinip, böyle şeyler var, böyle şeyler oluyor, böyle şeyler olmaya devam ediyor demek. Bir düşünsün insanlar neden devam ediyor, senin yüzünden olabilir mi ya da benim yüzümden olabilir mi? Bunu düşündürtmek. Birazcık ışık yakmak oldu"