Anasayfa > Kültür & Sanat > RTÜK Netflix Türkiye’ye Sansür Talebinde Bulundu Mu?

RTÜK Netflix Türkiye’ye Sansür Talebinde Bulundu Mu?

Yazar : Kadir Alagöz 18.12.2019 Okuma Süresi : 2:30 laykla : 0
A+ A-
RTÜK Netflix Türkiye’ye Sansür Talebinde Bulundu Mu?

Netflix’in ikinci Türk yapımı olan Atiye dizisinin galası dün gerçekleştirildi. Galad, Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş, RTÜK tarafından platformda yer alan yapımlar için sansür talebi gelmediğini belirtti.

27 Aralık tarihinde 190 ülkede aynı anda yayınlanacak olan Atiye dizisinin galası dün akşam gerçekleştirildi. Dizinin galasına sanat camiasında pek isim ile birlikte Netflix ekibinden önemli isimlerde galada yer aldı ve platformda bizleri nelerin beklediğine ve RTÜK tarafından sansür talebi gelmediğine dair açıklamalarda bulundular. 

Galada Netflix Türkiye ve CEE Bölgesi Uluslararası Yapımlar Direktörü Michael Azzolino şirketin Türkiye ile ilgili planlarını paylaştı. Türkiye’de 1.5 milyondan fazla kullanıcıya ulaştıklarını ve bu sayının daha artmasını beklediklerini ifade etti. Michael Azzolino, platformda yer alan ilk Türk yapımı olan Hakan Muhafız’ın 4. ve 5. sezonlarının geleceğini, Aşk 101 ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatının anlatıldığı belgeselin’de Netflix’te olacağının dile getirdi.

Netflix Türkiye İletişim Müdürü Aytanç Savaş’ta galada yer alan isimler arasındaydı. Aytanç Savaş yayınlarda sansür talebi olup olmadığına ilişkin “190 Netflix ülkesi ne izliyorsa Türkiye’de de o izleniyor. Son 1 yılda RTÜK’ü sık sık Ankara’da ziyaret ettik, uzun süren görüşmelerimiz oldu. Ancak bizden hiçbir dizi veya filmle ilgili sansür talebinde bulunmadılar. Çocukların ulaşabileceği içerikler üzerine konuştuk. Bu konuyuda ebeveyn kilidi ile çözdük. Bu uygulamayı Türkiye dışında talep eden çok az ülke var” diye konuştu.