Anasayfa > Kültür & Sanat > Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Slasher Film

Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Slasher Film

Yazar : Cansu Sıypak 21.10.2019 Okuma Süresi : 11:16 laykla : 0
A+ A-
 Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Slasher Film

Slasher film sevenler buraya. Gelmiş geçmiş en iyi slasher filmleri sizler için derledik.

Michael Myers, Freddy Krueger, Jason Voorhees... Sadece bu isimleri okumak bile titremenize neden olabilir. Bu, gerçekten harika bir slasher filminin gücü: unutulmaz kötüler ve kalıcı kahramanlar yaratıyorlar ve daha fazlası için geri dönmemizi sağlıyorlar. Kısaca bağımlılık yapıyor da diyebiliriz. Bu listedeki 20 film, (alçakgönüllü olmamız gerekirse) tüm zamanların en iyi slasher filmleri. Yazıyı okumaya başlamadan önce bilmeyenler için slasher türünün ne olduğundan kısaca bahsedelim. Slasher film, bir korku filmi alt türüdür ve bu tür filmlerde bir psikopatın insanları takip ederek onları genellikle keskin aletlerle öldürmesi konu edinilir. Yani korku filmlerinin en haslarından diyebiliriz. Siz de “ben gerçek bir korku filmi severim” diyenlerdenseniz hiç vakit kaybetmeden en iyi slasher filmleri listemizi okumaya başlayın! Filmi izlemeye başladığınızda bu kadar sakin kalamayabilirsiniz. Bizden söylemesi...

20- The Cabin in the Woods

Bir grup genç eğlenmek için bir yolculuğa çıkar. İlk bakışta , tipik bir slasher filmine benziyor. Ama aslında pek öyle değil. Bu filmi tipik diyerek bir kenara itemezsiniz. Bu daha çok; DESTANSI...

19-Wolf Creek

Baştan uyaralım bu eğlenceli bir slasher filmi değil, bu Avustralya salgınında bir yabancıyla yolculuğu kabul eden üç kişiyle ilgili mide bulandıran bir hayatta kalma filmi. Bununla birlikte, bu filmin üstesinden gelebilirseniz, bu film bu türün ne kadar karanlık olabileceğini anlarsınız.

18- Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Leslie Vernon yeterince güzel bir adam gibi görünüyor, ama Michael Myers gibi slasher film katilleri ile olan takıntısı onun ayak izlerini takip etmesine ilham veriyor. Bir zamanlar ilginç ve düşündürücü olan modern bir bükülme ile, bir belgesel ekibini alçakgönüllülüğe sürüklemek için davet ediyor. 

17- The Strangers

The Strangers maskeli katiller, motivasyonları nedeniyle daha da dehşet vericidir: filmin merkezindeki genç çifte işkence etmesinin tek nedeni, evde olmaları... Bu film iliklerinize kadar ürpermenize neden olacak. 

16- Tucker and Dale vs. Evil

En iyi slasher filmlerinden bazıları komik olanlardır, bunun en iyi örneği de bu filmdir. Zavallı Tucker ve Dale, taşra tipli seri katiller gibi görünüyorlar, ama gerçekten sadece eski kabinlerini düzeltmeye çalışıyorlar. Ne yazık ki, bazı şeyler bir dizi korkunç ölümle sonuçlanıyor. 

15- My Bloody Valentine

Sevgililer Günü'nü kutlamamak için bir bahaneye ihtiyacınız olması durumunda, sevecen tatil severleri avlayan bir katili içeren bu filmi inceleyin. (1981 versiyonu kesinlikle üstün olsa da, Supernatural'ın favori Jensen Ackles'ını yıldızlaştıran 2009 versiyonunu da memnuniyetle önerebilirim.)

14- Slumber Party Massacre

Bu film büyük ölçüde aldığı her övgüyü hak ediyor çünkü kadın yönetmen Amy Holden Jones'un ilk slasher filmlerinden biri ve gerçerçekten oldukça başarılı.

13- You're Next

Ev istilası filmleri kendi alt türlerindendir ve bunu izledikten sonra daha iyi bir tane bulmak için çok zorlanacaksınız. Evlilik yıldönümünde bölünmüş bir aileyi tekrar bir araya getirmek için plan yapılır, ancak bu plan, klanın tamamını çıkarmak için eğilmiş hayvan maskeli psikopatlar tarafından bozulur. 

12- Child's Play

Chucky sıradan bir katil bebek değil. Aynı zamanda genç bir çocuğu gasp ederken ölümcül yollarını canlı tutan rezil bir seri katil olan Charles Lee Ray'in sahip olduğu katil bir oyuncak bebek. Ve gerçekten, bu kurulumdan daha korkunç bir şey yok.

11- The Final Girls

Bu tatlı (evet, tatlı) film, bir kızın ve arkadaşlarının annesini ünlü yapan korku filminin içine girdikten sonra ölü annesiyle yeniden bağlantı kurmasını anlatıyor. 

10-  I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer, Sarah Michelle Gellar ve Freddie Prinze, Jr.'ı içeren kusursuz bir oyuncu kadrosuna sahip harika bir intikam hikayesini anlatıyor. 

9- Alice, Sweet Alice

Bir daha asla uyumak istemiyorsan, bu filme bir bakmalısın.  Alice, Sweet Alice, sevilen bir yerel kızın şiddetli ölümüyle başlar ve film tarihinin en rahatsız edici maskelerinden birini giyen bir katile hızla hizmet eder.

8- April Fool's Day

April Fool's Day hakkında, türe meydan okuyan bükülmesinden bahsetmeden konuşmak imkansız. Yani, bu film hakkında spoiler vermeden söyleyebileceğimiz pek bir şey yok. Mümkün olduğunca az şey bilerek bu parlak filme gidin ve zihninizi uçurmaya hazırlanın.

7- Happy Death Day

Oldukça korkunç bir maskenin arkasına saklanmış bir katil ve gerilim dolu bir hikaye. Her dakika büyük bir gerilim yaşayacağınız bu film sizi oldukça korkutacak

6- Texas Chain Saw Massacre

Leatherface, sinema tarihinin en korkunç kötü adamlarından biridir. Bu sadece onun seçtiği silahtan dolayı değil, yolunu kesen zavallı ruhların peşinde koşarken ilham verdiği acımasız terör duygusundan da kaynaklı...

5- A Nightmare on Elm Street

Slasher kötü adamlarının çoğu gerçek dünyayla sınırlıdır, ancak Freddy Kruger ekstra korkutucu çünkü uyurken kurbanlarının peşinden geliyor. İnsanlar en savunmasız olduklarında saldırı yeteneği, korku simgesi olarak statüsünü sağlamlaştırdı.

4- Friday the 13th

Jason Voorhes bugünlerde bir korku efsanesidir, ancak Friday the 13th bir “öcü adamdan” biraz daha fazlası.  Camp Crystal Lake'deki çocukları takip eden gerçek canavar tamamen farklı biri ve bu filmi gerçekten tüm zamanların en iyi filmlerinden biri haline getiriyor.

3- Psycho

Alfred Hitchcock'un başyapıtı Psycho'nun bir slasher filmi olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma oldu, ama ben slasher filmi olduğunu savunan taraftayım. Slasher türüne girmediğini anlatan birçok detayın var olduğunu biliyorum ama Psycho’nun slasher türünün üzerindeki etkisi ve ondan sonra gelen tüm slasher kötülerini etkilediğini unutmamak gerekir. 

2- Scream

Slasher filmleri 90'lı yıllarda oldukça bitmiş görünüyordu ve sonra Scream geldi… Bu film türünün tüm kurallarını çiğnese de ne kadar mükemmel olduğundan bahsetmeyeceğim. Siz filmi izleyin, sonra zaten bana hak vereceksiniz. 

1- Halloween

 Halloween’dan başka hiçbir film bir numara olamaz. . Michael Myers'ın dehşeti, Curtis'in çarpıcı performansı ile birleşince Laurie Strode, bu filmi diğer tüm slasher filmlerinin daha önce yaydığı film haline getirdi.