Anasayfa > Güzellik > Gucci’nin Güzellik Algısına Darbe Vurduğu Yeni Mankeni

Gucci’nin Güzellik Algısına Darbe Vurduğu Yeni Mankeni

Yazar : Cansu Sıypak 04.10.2019 Okuma Süresi : 5:11 laykla : 0
A+ A-
Gucci’nin Güzellik Algısına Darbe Vurduğu Yeni Mankeni

Toplumun bize dayattığı güzellik algısına ters düşen manken, Gucci'nin tanıtım yüzü oldu!

Dünyaca ünlü markaların yavaş yavaş güzellik algısına karşı çıkmaya başladığını birçoğunuz fark etmiştir. Rihanna podyuma kilolu mankenler ile çıktı, Chanel transseksüel bir modelle çalıştı ve birçok marka “kusursuzluk” kavramını bir kenara bıraktı. Tabii hala güzellik ve estetik kaygısından ölüp biten markalar da yok değil (Ama yavaş yavaş kökünü kurutacağız hepsinin!). Gucci’de alışılagelmiş güzellik kalıplarını bir kenara bırakarak Milano Moda Haftası’nda podyuma Armine Harutyunyan'ı çıkardı. 

Toplumun bize dayattığı güzellik algısına pekte uymayn model Armine Harutyunyan, bu yıl Gucci’nin tanıtım yüzü olacak. Farklı yüz hatlarıyla dikkatleri üzerine çeken Armine, moda haftasına damgasını vurdu.

Armine Gucci’yle çalışma hikayesini şu şekilde anlattı:

“Yeterince komik, hiç düşünmediğim kadar gerçek bir rüya gibiydi. Her şey en beklenmedik şekilde ve akla gelebilecek en beklenmedik yerde oldu. En sevdiğim grubun konseri için Berlin’deydim ve bir sabah şehrin etrafında dolaşırken fotoğrafımı çekmek ve iletişim kurmak isteyen bir moda izcisi tarafından durduruldum. Bir ay sonra aynı kişi, bana fotoğrafımın Gucci'ye gönderildiğini ve gösterilerinde yürüyüş için beni seçimlerde görmek istediklerini söyledi. Açıkçası, hislerim karışıktı, çünkü hem sevindim hem de kafam karıştı. Çok sevdiğim bir markanın parçası olduğuma inanamadım. Alessandro Michele, Gucci'nin yaratıcı direktörlüğüne atandığından beri vizyonu ve fikirleri hem ilham verdi hem de çağdaş moda sahnesine çok daha fazla hayran kalmamı sağladı.”

Sosyal medyada Gucci'nin yeni mankeni Armine Harutyunyan'a linç girişimi başladı. Hala güzellik kaygısıyla ölüp biten bazı kullanıcılar genç modele oldukça çirkin yorumlarda bulundu. İşte bazıları:

Editör Notu: Topluma dayatılan bütün güzellik kalıplarını yavaş yavaş yıkmaya başladığımızı düşünsekte Gucci’nin podyuma çıkardığı yeni mankenine gelen bazı yorumlar insanların ne kadar çirkinleşebileceğini bir kez daha yüzümüze vurdu. İçinizin çirkinliğinden yüzünüzün güzelliğinin görülmediğini bilerek yorum yaparsanız, belki siz de bir gün iyi biri olabilirsiniz...